Top Story

YOUR VOICE. YOUR VOTES. THE RESULTS.

YOUR VOICE. YOUR VOTES. THE RESULTS.

MUNICIPAL

Armington

VILLAGE PRESIDENT

ERIC J. BOESDORFER (IND)    24

VILLAGE TRUSTEE 4-YEAR TERM

THERESA FUNK (IND    22
JAMES W. KISNER (IND)    19
VILLAGE TRUSTEE 2-YEAR TERM
ROBERT A. KEITH (IND)    23

PARK DISTRICT COMMISSIONER

WILLIAM McDANIEL (TAZ)    49
WILLIAM McDANIEL (LOG)    10

Atlanta

CITY MAYOR

ADAM McVEY (REP)    167

CITY CLERK

KENNETH R. MARTIN (REP)    164

CITY TREASURER

VICKI MARTIN (REP)    164

WARD 1 ALDERMAN

AMBER FINCHUM (REP)    41

WARD 2 ALDERMAN

ANNA J. CATTERSON (DEM)     11
KEITH WAYNE EIMER (REP)    54

WARD 3 ALDERMAN

CHRISTINE THOMAS (REP)    56

Danvers

VILLAGE PRESIDENT

CHRISTOPHER T. SISCO (IND)    127

VILLAGE CLERK

VICKIE L. GLENN (PEO)    133

VILLAGE TRUSTEE

MICHAEL DEAVERS (PEO)    78
EDWARD D. BELCHER (PEO)    84
WILLIAM E. LALLY JR. (PEO)    78
JODY CASSEL (IND)    96

Hopedale

VILLAGE PRESIDENT

AUGUST C. (ACE) EILTS (PEO)    51

VILLAGE TRUSTEE 4-YEAR TERM

LARRY MANESS (PEO)    46
JOSEPH SPRINGER (PEO)    56

VILLAGE TRUSTEE 2-YEAR TERM

KEVIN MOHR (PEO)    57

Mackinaw

VILLAGE PRESIDENT

JOSH SCHMIDGALL (IND)    127

VILLAGE TRUSTEE

JERRY PETERSON (IND)    96
CANDY HAYNES (IND)    99
TIMOTHY E. SEVERT    0

McLean

VILLAGE PRESIDENT

AARON HAMMEL (IND)    53
PHILLIP D. NEVIUS (IND)    34

VILLAGE TRUSTEE 4-YEAR TERM

JEFFREY VAN DYKE (IND)    62
BONITA R. SHIFFLET (IND)    66
MEGAN N. BELMAR (IND)    51
VIRGIL L. ISRINGHAUS (IND)    34

VILLAGE TRUSTEE 2-YEAR TERM

GRANT BREAKVILLE (IND)    75

Minier

VILLAGE PRESIDENT

NEILL KENEIPP (C)    91

VILLAGE TRUSTEE

JOE DIAL (C)    92
AMANDA RICHARDS (C)    70
ANNIE TARBUCK (C)    70

Stanford

VILLAGE PRESIDENT

BRANDON CIASNOCHA (IND)    85

VILLAGE TRUSTEE 

SARAH HUGHES (IND)    66
LISA ADAMS (IND)    62
NORMADEE MILLER (IND)    76

Tremont

VILLAGE PRESIDENT

TODD R. BONG (IND)    200

VILLAGE CLERK

DAVID A. LUCAS (IND)    179

VILLAGE TRUSTEE 

SHERENA J. SMITH (IND)    153
DREW SCRANTON (IND)    171
JOHN D. REPLOGLE (IND)    178

Waynesville

VILLAGE PRESIDENT

PAUL WIGGINS (CIT)    29

VILLAGE TRUSTEE 

JAMIE CUMMINGS (CIT)    27
CHANNEN SETTLES (CIT)    27
DAWN SMITH (CIT)    27
DAVID LOWERY (CIT)    26

TOWNSHIP

Allin Township

SUPERVISOR

SHAWN A. DESCH (REP)    156

CLERK

LINNETTE DESCH (REP)    155

HIGHWAY COMMISSIONER

RICKY LAMBERTI (REP)    125
JOHN E. DODGE (WRITE-IN)    27

TRUSTEES

J.C. BECKER (REP)    122
DAVID GLENN (REP)    133
BLAKE GRIEDER (REP)    133
SCOTT FREITAG (REP)    135

Atlanta Township

SUPERVISOR

JULIE OSBORN (REP)     204

CLERK

GREGORY FUITEN (REP)    175

HIGHWAY COMMISSIONER

WESLEY H. GREEN (IND)    200

TRUSTEES

BECKY BRANDT (REP)    196
JOHN CHAMBERS (REP)    132
GEORGIA GREEN (REP)    158
MICHELLE REED (REP)    138

Danvers Township

SUPERVISOR

CINDY GILLIS (REP)    174

CLERK

LORI MERRICK (REP)    172

HIGHWAY COMMISSIONER

AARON W ELGIN (REP)    172

TRUSTEES

MICHAEL LEMONS (REP)    134
MIKEL OTT (REP)    154
CURT GLASER (REP)    147
RANDY MESEKE (REP)    138

Hittle Township

SUPERVISOR

BRUCE LINDENFELSER (DEM)    50

CLERK

NANCY LINDENFELSER (REP)    56

HIGHWAY COMMISSIONER

J. JEFF SCHNEIDER (REP)    55

TRUSTEES

AL HORNER (DEM)    46
DONALD L. MILLER (REP)    52
ELLIOTT ROGERS (REP)    52
JOHN BOUDEMAN (REP)    53

Hopedale Township

SUPERVISOR

JESSE W. SLAGER (DEM)    119

CLERK

SHEILA D. SNOW (REP)    132

HIGHWAY COMMISSIONER

BRIAN WALKER (REP)    143

TRUSTEES

RONALD D. HOPKINS (REP)    103
DARYL BIRKEY (REP)    130
BRANDON GALE (REP)    103
ERIC S. LACEFIELD (REP)    118
JUNE A. COGGINS (DEM)    54

Little Mackinaw Township

SUPERVISOR

CHAR DIAL (REP)    128

CLERK

HOLLY McGINNIS (REP)    119

HIGHWAY COMMISSIONER

DUSTIN MUGLER (REP)    132

TRUSTEES

BURT BRENNEMAN (REP)    121
GLENN SCHMIDGALL (REP)    114
EUGENE GLUECK (REP)    103
TIM FINCK (DEM)    94

Mackinaw Township

SUPERVISOR

DAVID J. HAENSEL (DEM)    234

CLERK

ETHEL FESLER (DEM)    220

ASSESSOR

JON THETARD (REP)    230

HIGHWAY COMMISSIONER

MICHAEL D. RANKIN (REP)    234

TRUSTEES

JOSEPH ENGLAND (DEM)    132
H. MICHAEL GRESHAM (REP)    211
CHRIS NUNLEY (REP)    191
JOSEPH WARRICK (REP)    218
RODERICK ARMS (REP)    127

Mt. Hope Township

SUPERVISOR

DARREN DAVIS (REP)    105

CLERK

RANDALL STRUBHAR (REP)    110

HIGHWAY COMMISSIONER

TODD LYNCH (REP)    103

TRUSTEES

TODD RUNGE (REP)    91
GREG RUTHERFORD (REP)    101
TRAVIS DEMLING (REP)    73
CURT ALEXANDER (REP)    84
JOHN H. WILLE JR. (DEM)    24
KEVIN L. BOTTLES (IND)    31

Tremont Township

SUPERVISOR

KIMBERLY M. MARRON (REP)    245

CLERK

GERALD B. MADSEN (REP)    243

ASSESSOR

MATT GOSSMEYER (REP)    240

HIGHWAY COMMISSIONER

LARRY BOLLIGER (REP)    236

TRUSTEES

VICTOR C. IMIG (REP)    231
ALAN B. JOHNSTON (REP)    196
RONALD G. KOCH (REP)    211
ROBERT UHLMAN (REP)    221

Waynesville Township

SUPERVISOR

CATHY CISCO (REP)    39

CLERK

JAMIE PRESTEGAARD (REP)    38

HIGHWAY COMMISSIONER

DAVE FINFROCK (REP)    39

TRUSTEES

JOHN PERRING (REP)    36
RORY SETTLES (REP)    34
CINDY WHITE (REP)    37
DEBBIE ADAIR (DEM)    31

LIBRARY DISTRICT

Allin

TRUSTEES

KRYSTAL PRINCE    124
JANETTE MOORE    134
BRENDA H. LAZOEN    125

Atlanta

TRUSTEES - FULL TERM

STEVEN DREYER    172
CONNIE F. WERTHEIM    145
ROSCOE V. EMBERY    122

TRUSTEE - 4YR UNEXPIRED TERM

DIANE M. DeVORE    210

TRUSTEE - 2YR UNEXPIRED TERM

BRENDA JOHNSON    237

Danvers

TRUSTEES

DEAN MILLER    125
ELIZABETH WOOD    148
ANDREA D ZIMMERMAN    145
MELINDA MALONE    23

H.A. Peine

TRUSTEES

KATHY KAUFMAN    103
KAREN GRABER    127
ASHLEE FINCK    99
MATT STEINKAMP    96

Mackinaw

TRUSTEES

MARY PIRTLE    204
JULIE SCHEUERMANN    216
TRACY BURDETTE    192
JOHN EMBRY    261

Mt. Hope-Funks Grove

TRUSTEES

SCOTT A. SHELDON    106
PATRICIA K. TILTON    109
MICHAEL FITCHHORN    113

Tremont

TRUSTEE - 6YR TERM

CHRISTY DOERING    365

TRUSTEE - 2YR TERM

LINDA L. ABTS    339

Waynesville

TRUSTEES

SHAWN BRISTOW    36
MARGIE CRAIG    34
ASHLEY RICH    36

SCHOOL DISTRICT

Deer Creek-Mackinaw

TOWNSHIP 24N RANGE 2W

JOSHUA GILLESPIE    265
KELLY GILLESPIE BURMASTER    233 

TOWNSHIP 24N RANGE 3W

ERIC STAHL    151
MINDY SALZER    260
ASHLEY DIXON    0

Tremont

RENEE KAISER    309
MICHAEL HENDERSON    136
JEFF REYNOLDS    140
TODD KILGUS    301
VOLKAN SUMER    297

Olympia

BOARD MEMBER 4-YEAR TERM
TOWNSHIP 22N RANGE 3W

MARY SPRINGER   881

TOWNSHIP 21N RANGE 1W

DOUG MARIS   824

TOWNSHIP 23N RANGE 2W

SHAWN HOHULIN    821
JUSTIN DIETRICH    859

BOARD MEMBER 2-YEAR TERM

STEVEN MATTER (WRITE-IN)   28

Sponsors
Advertisement 0000043 Advertisement 0000001 Advertisement 0000044 Advertisement 0000049 Advertisement 0000022 Advertisement 0000040 Advertisement 0000021 Advertisement 0000030

 

Top

Breaking News